Platformy edukacyjne

Platformy edukacyjne to nowoczesne  narzędzia mające na celu usprawnienie procesu kształcenia i zintegrowania w sobie wielu innych rozwiązań wspomagających zarządzanie szkołą i komunikacją z uczniami i ich opiekunami. Platforma wspiera wszystkie etapy procesu kształcenia: od planowania i organizacji całego roku szkolnego, przez wspomaganie samego procesu dydaktycznego, aż po kontrolę postępów w nauce poszczególnych uczniów.

MOOC (ang. Massive Open Online Course)

Masowe otwarte kursy internetowe prowadzone najczęściej w j. angielskim. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że kursy oferowane są najczęściej bezpłatnie, a opłaty pobiera się jedynie za wydanie certyfikatu ukończenia. Ich głównym zadaniem jest zastąpienie standardowego podręcznika. Od podręczników papierowych różnią go filmy, zadania interaktywne i testy sprawdzające. Od podręczników elektronicznych (np. robionych w programie iBooks Author) różnią się zaś emocjonalnym kontaktem z wykładowcą, którego twarz widać na filmach z wykładami. W tego typu kursach wykorzystuje się również motywujące do nauki harmonogramy zajęć – z reguły nowy wykład i praca domowa pojawiają się co tydzień. Promowany jest też kontakt z innymi kursantami, którzy udzielą nam wskazówek (ale nie gotowych odpowiedzi!), gdy utkniemy na jakimś problemie. Sprawdzanie wiedzy uczestników kursów odbywa się za pomocą automatycznie ocenianych quizów (stosowane głównie w przypadku przedmiotów ścisłych) lub poprzez ręczne ocenianie prac przez innych uczestników kursu (stosowane głównie w przypadku przedmiotów humanistycznych).

Samo zapisanie się na kurs powoduje, że także po zakończeniu “wykładów” masz przez cały czas dostęp do wszystkich materiałów, zatem wcale niekoniecznie trzeba mieć w tej chwili dużo czasu – można się zapisać, a uaktywnić dopiero w dogodnym dla nas czasie. Czas, jaki trzeba tygodniowo przeznaczyć na naukę to zazwyczaj od 2 do 6 godzin: nauczyciele mogą zatem doskonalić swoje zawodowe umiejętności nawet po 15 minut dziennie!

Najpopularniejsze platformy MOOC to:

Coursera

to największa bezpłatna platforma kursów MOOC – ponad 800 kursów. To bezpłatna platforma edukacyjna uniwersyteckich kursów on-line, która współpracuje z najlepszymi uniwersytetami i międzynarodowymi organizacjami.

EdX

platforma utworzona przez najlepsze amerykańskie uczelnie jak: Harvard, MIT, Berkley czy Stanford.

Udacity

w rozwoju tej platformy biorą z kolei udział czołowe firmy informatyczne jak Google, Nvidia, Autodesk czy Microsoft.

Future Learn

interaktywna platforma edukacyjna powstała przy udziale najlepszych uniwersytetów brytyjskich. Można wybierać spośród kursów zgrupowanych w różnych kategoriach takich jak: Biznes i zarządzanie, prawo, języki, środowisko, historia itp.

Moodle

To platforma edukacyjna stworzona do prowadzenia lekcji e-learningoweych. Jest to bezpłatne oprogramowanie typu Open Source, co oznacza, że można je dowolnie modyfikować i używać. Pierwotnie moodle stworzony został z myślą o uczelniach wyższych, jednak z czasem zaczął być wykorzystywany przez inne grupy odbiorców. Obecnie korzysta z niego ponad 70 milionów ludzi na całym świecie. Platforma ta pozwala na prowadzenie lekcji online, umieszczanie materiałów, tworzenie testów, przypisywanie uczniów do konkretnych zadań i monitorowanie ich realizacji. Można na niej znaleźć takie opcje jak przyznawanie uczniom odznak czy ocen w ich wirtualnym dzienniku jak również umieszczanie materiałów edukacyjnych w formie interaktywnych prezentacji w formacie SCORM. Z Moodle korzysta się poprzez wpisanie odpowiedniego adresu do przeglądarki internetowej. W zależności od tego, kim jest użytkownik: gościem, uczniem, nauczycielem, autorem czy administratorem, ma dostęp do różnych danych, stron i funkcji. Autorzy poprzez przeglądarkę mogą tworzyć nowe kursy i materiały do nich, uczniowie mogą wykonywać zadania, a nauczyciele – sprawdzać nadesłane rozwiązania i oceniać je.

Więcej o Moodle jak i opis instalacji znajdziesz na: www.moodle.org.pl oraz www.poznajmoodle.pl

Platformy edukacyjne jako narzędzia wspomagające pracę nauczyciela:

Classroom 101 - film wprowadzający (polskie napisy)

Google Classroom

To aplikacja stworzona przez Google,  dedykowana specjalnie dla nauczycieli. Działa w oparciu o zintegrowane narzędzia Google (pocztę, dysk, dokumenty). Dzięki Classroom szybko przygotujesz i uporządkujesz zadania, skutecznie podzielisz się uwagami i łatwo skomunikujesz się z uczniami.

Dzięki Google Classroom:

  • Możesz dodawać uczniów bezpośrednio do wirtualnej lekcji lub udostępnić kod, który pozwoli im dołączyć do zajęć. Zajmuje to tylko kilka minut.
  • Oszczędzasz czas - łatwy proces zadawania prac, pozwoli Ci szybko tworzyć, przeglądać i oceniać prace w jednym miejscu.
  • Uczniowie widzą wszystkie zadane prace na stronie zadań, a materiały lekcyjne są automatycznie zapisywane w folderach na Dysku Google.
  • Uczniowie mogą dzielić się materiałami i bezpośrednio udzielać odpowiedzi na zadawane pytania. Od razu widzisz kto oddał np. wypracowanie i możesz przesyłać swoje uwagi na bieżąco.

Aby zalogować się do Google Classroom musisz posiadać konto Google Apps dla szkół i uczelni, prywatne konto na Google nie wystarczy. Twoja szkoła musi zarejestrować się w Google Apps dla Szkół i Uczelni, aby można było korzystać z Classroom.
Jeżeli korzystasz z Classroom po raz pierwszy:

  • Zaloguj się na classroom.google.com
  • Kliknij Uczeń
  • Możesz tez kliknąć „Zobacz jak działa Classroom”, żeby zobaczyć prezentację aplikacji

Nowoczesna i ciekawa szkola (polski lektor)

Microsoft Office 365 dla edukacji 

Szkoły i uczelnie mogą bezpłatnie uzyskać dostęp do najnowszego oprogramowania Office 365 dla edukacji jeżeli zakupiły licencjonowany pakiet Office dla nauczycieli/wykładowców i personelu administracyjnego. Daje on możliwość tworzenia dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych oraz prezentacji multimedialnych, dostęp do poczty e-mail, dokumentów, kontaktów i kalendarzy niezależny od lokalizacji i gwarantujący, że użytkownik zawsze dysponuje aktualnymi informacjami. Office 365 umożliwia zapisywanie dokumentów bezpośrednio w chmurze zamiast na dysku twardym. Dzięki temu pliki są dostępne z dowolnego urządzenia.

Co daje Ci korzystanie z platformy Office 365 dla edukacji? Przede wszystkim:

  • tworzenie i edytowanie dokumentów typu Office (Word, Excel, PowerPoint i OneNote) z poziomu przeglądarki internetowej
  • wspólna praca zespołów nad projektami z wykorzystaniem dostępnych w Office 365 portali, w których mogą być przechowywane wszystkie powiązane dokumenty, notatki, zadania.
  • wideokonferencje w trybie HD,
  • wirtualna tablica i udostępnianie ekranu jednym kliknięciem są idealne do nauki na odległość.

Łatwe udostępnianie - wykorzystując program OneNote i usługę OneDrive, by udostępniać materiały całej klasie, lub poszczególnym uczniom. Możesz śledzić postępy, otwierając notesy w klasie, lub w domu.

Fronter - film wprowadzający (angielski lektor)

Fronter

Ta komercyjna platforma edukacyjna powstała w Norwegii. Fronter wspomaga przygotowanie, przeprowadzanie oraz analizę lekcji. Dostarcza także narzędzi, które umożliwiają dokumentowanie wyników nauczania oraz komunikację pomiędzy szkołą, nauczycielami, uczniami i rodzicami.

Najważniejsze cechy Frontera:

  • Ułatwia zadawanie prac domowych, ocenianie i omawianie ich z uczniami.
  • Daje możliwość szybkiego przekazywania materiałów do lekcji (własnych, pochodzących od wydawców lub z internetu).
  • Zapewnia uczniom stały kontakt z nauczycielem i dostęp do wirtualnych materiałów edukacyjnych

Platforma Fronter jest wyposażona w blisko 100 narzędzi podzielonych na 5 działów:

  • praca własna - wspomaganie samokształcenia, e-portfolio, środowisko do pracy indywidualnej,
  • nauczanie- zarządzanie uczeniem się, tworzenie i ocenianie programów nauki,
  • praca zespołowa - praca w intranecie, efektywna współpraca i komunikacja użytkowników,
  • publikowanie - przygotowanie treści edukacyjnych i zarządzanie nimi,
  • administrowanie - zarządzanie platformą.
Skontaktuj się z nami!

Jeżeli masz jakieś pytania, możesz wysłać nam wiadomość e-mail, lub zadzwonić pod numer: XXX

Zmień kod na obrazku. captcha txt