Cyfrowe materiały edukacyjne

Stosowanie metody „odwróconej klasy“ wymaga pomysłowości
i kreatywności. Nieoceniona będzie tu pomoc internetowych zasobów cyfrowych materiałów, które możemy wykorzystać do naszych filmów/prezentacji. To co oferuje metoda „odwróconej klasy“ to przede wszystkim atrakcyjna forma prezentacji, multimedialność i nowoczesna forma przekazu.

W Internecie możesz znaleźć wiele gotowych materiałów edukacyjnych, najczęściej udostępnianych bezpłatnie. Materiały takie możesz bez żadnych problemów wykorzystać na własnych lekcjach i udostępnić je uczniom w ramach przygotowań do zajęć. Jest kilka miejsc w polskim Internecie, w których znajdziesz naprawdę dużo rzeczowych i atrakcyjnych materiałów, a także wiele inspiracji do tworzenie własnych.

Przyjrzyjmy się kilku z nich:

Akademia Khana | Scholaris.pl | E-podręczniki | Youtube.com | Superbelfrzy RP

Akademia Khana

khan_cmeTo największy międzynarodowy portal edukacyjny, na którym znajdziesz tysiące krótkich filmów edukacyjnych i ćwiczeń z wielu dziedzin nauki. Jednakże równie ważnym elementem systemu są ćwiczenia i narzędzia pozwalające śledzić postępy uczniów i wyłapywać trudności. Akademia Khana daje możliwość założenia własnej klasy, zaproszenia do niej uczniów i ustalania indywidualnych kursów do zaliczenia materiału. Poszczególne etapy nauki są nagradzane przyznawanymi punktami i odznakami. Dzięki Akademii Khana uczniowie słabsi mogą nadrobić zaległości w materiale, a także wzmocnić poczucie własnej wartości i wiarę w siebie.

 

Jedyną trudnością związaną z korzystaniem z portalu, może być fakt, że jeszcze nie wszystkie materiały zostały przetłumaczone na język polski, jednak od momentu pojawienia się polskiej edycji portalu są one sukcesywnie tłumaczone. Khan Academy w wersji polskiej i angielskiej znajdziesz pod adresami: www.khanacademy.org oraz www.pl.khanacademy.org

Scholaris

scholaris_cmePortal wiedzy dla nauczycieli, rodziców i uczniów, zawierający bezpłatne, elektroniczne zasoby edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Materiały dostępne na portalu są kompatybilne ze wszystkimi tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami, wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami. Portal ma na celu wsparcie nauczycieli w przygotowaniu ciekawych, często interaktywnych zajęć poprzez dostarczenie im gotowych i sprawdzonych materiałów edukacyjnych. Co ważne, wszystkie znajdujące się w serwisie materiały są zgodne z podstawą programową. Możesz wybrać dowolny materiał z różnych dziedzin nauki dostosowany do odpowiedniego poziomu nauczania. Korzystanie z portalu jest bezpłatne. Obecnie w bazie portalu znajduje się około 30 tysięcy materiałów interaktywnych.

Znajdziesz tam:

 • scenariusze lekcji,
 • ćwiczenia,
 • teksty,
 • animacje,
 • slajdy,
 • symulacje,
 • gry dydaktyczne.

Platforma dostępna jest pod adres www.scholaris.pl

E-podręcznik

To innowacyjny multimedialny podręcznik, interaktywny, dostępny przez internet zgodny z obowiązującą podstawą programową.

E-podręcznik składa się z wielu modułów dlatego oprócz tekstu cyfrowe podręczniki zawierają filmy, interaktywne obrazy i ćwiczenia. Dzięki temu, są one ciekawe i bardziej motywujące, przez co uczeń lepiej przyswaja wiedzę:

 • Nauka jest przeniesiona do naturalnego środowiska dzieci i młodzieży jakim jest internet.
 • Materiały powinny być aktualne, bezpłatne, dostępne w internecie w dowolnym czasie i w miejscu.
 • Materiały umieszczone na stronie będą stanowić uzupełnienie i uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej.

Pierwsze e-podręczniki mają trafić do szkół we wrześniu 2015. Wersje testowe można zobaczyć pod adresem: www.epodreczniki.pl

YouTube

youtube_cmeYouTube to ogromna biblioteka filmów, materiałów edukacyjnych i ciekawych lekcji. Ponadto wielu nauczycieli z całego świata ma na serwisie swoje prywatne konta, na których pokazują jak realizują zajęcia metodą „odwróconej klasy“, skąd czerpią pomysły i inspiracje.

Korzystając z materiałów dostępnych w Internecie, upewnij się, że wszystkie zawarte w nich informacje będą możliwe do zrozumienia dla osób uczących się. W szczególności zwróć uwagę, czy do aktualnego materiału wymagana jest wiedza z poprzednich lekcji i czy uczniowie opanowali tę wiedzę w stopniu wystarczającym.

Zwróć również uwagę, czy zawarte w materiałach treści są zbieżne z realizowaną przez Ciebie podstawą programową.

Możesz na YouTube szukać pojedynczych filmów oraz korzystać z dedykowanych kanałów, wpisując:

 • www.youtube.com/teachers - Strony które pomagają nauczycielom uczyć się, jak skutecznie korzystać z serwisu YouTube w klasie.
 • www.youtube.com/education - znajdziesz tam 700.000 wysokiej jakości filmów edukacyjnych z partnerami takimi jak Khan Academy, Uniwersytet Stanford i TED-Ed. Aby znaleźć treści, które odpowiadają Twoim potrzebom, przeglądaj filmy na stronie głównej YouTube EDU według poziomu klasy, lub przedmiotu.
 • www.youtube.com/schools - Rejestrując się w YouTube dla Szkół, będziesz mógł bezpłatnie skorzystać z tysięcy filmów edukacyjnych wysokiej jakości dostępnych w serwisie. Pozwala na wybieranie spośród filmów edukacyjnych udostępnionych przez szkoły i ich dalsze udostępnianie.

Superbelfrzy RP

superbelfrzy

Blog edukacyjny założony w 2012 roku przez (usunąć wyraz „z”) czynnych zawodowo nauczycieli i trenerów stosujących technologie IT w codziennej praktyce nauczania na różnych etapach i poziomach (od przedszkolaków po seniorów). Sami siebie nazywają Eduzmieniaczami i propagatorami idei wolnej edukacji. To pasjonaci, propagujący ciagłe nauczanie nie tylko uczniów, ale i nauczycieli. Dlatego w myśl tej zasady cały czas się rozwijają, wprowadzając do swoich zajęć nowe technologie i multimedialne narzędzia edukacyjne. Nauczyciel w ich rozumieniu powinien być przewodnikiem po świecie nauki. Dlatego superbelfrzy dzielą się wiedzą i doświadczeniami ze swoimi uczniami jak również się od nich uczą. Na blogu superbelfrzy RP, znajdziesz wiele ciekawych artykułów publicystycznych autorstwa nauczycieli, dużo pomysłów na edukacyjne gry czy scenariusze lekcji, a także najnowsze narzędzia edukacyjne oraz wskazówki do ich praktycznego wykorzystania. Ponadto każdy nauczyciel może nawiązać współpracę z blogiem i opisywać swoje szkolne działania i edukacyjne inicjatywy.

Blog prowadzony jest pod adresem www.superbelfrzy.edu.pl

Skontaktuj się z nami!

Jeżeli masz jakieś pytania, możesz wysłać nam wiadomość e-mail, lub zadzwonić pod numer: XXX

Zmień kod na obrazku. captcha txt