Jak wykorzystać Facebook do „odwróconej klasy“?

Zdecydowana większość dzieci i nastolatków posiada konto na Facebooku.
Jeżeli masz już konto na tym najpopularniejszym z portali społecznościowych najłatwiej będzie Ci zamieszczać swoje materiały w „grupie“, do której dostęp mają tylko zapisane osoby. Grupa ta będzie odpowiednikiem klasy. Nauczyciel może dodawać materiały w danej grupie, a dzięki wbudowanym w Facebook powiadomieniom, uczniowie w szybki sposób dowiedzą się o najnowszych wydarzeniach w grupie.

Grupę można bardzo łatwo założyć:

  • Na stronie głównej w górnym pasku menu kliknij na ikonkę znajdującą się obok kłódki. W rozwinięciu wybierz pierwsza opcję Utwórz grupę
  • W okienku Utwórz nową grupę, możesz wpisać nazwę grupy np. Klasa 4B II LO, dodajesz też osoby – w pasku Członkowie - które chcesz zaprosić do swojej grupy. Wpisujesz ich imiona i nazwiska.
  • Oznaczyć możesz też status prywatności grupy: publiczna, zamknięta, tajna. Kliknij przycisk Utwórz.
  • W następnym kroku wybierz ikonkę, która będzie obrazowała Twoją grupę. Kliknij OK
  • Twoja grupa jest już założona!
  • Teraz możesz wpisać tekst powitalny i jeżeli chcesz, dodać także zdjęcie
  • Wybierając z paska menu opcję Pliki możesz przesłać ze swojego komputera dowolny plik.
  • Kliknij Dodaj plik, wyświetli się okienko w którym będziesz mógł wybrać plik z Twojego komputera, dodaj do niego krótki opis tak żeby uczniowie wiedzieli czego dotyczy dany materiał.
  • Jeżeli Twój plik już się załadował kliknij Zapisz
  • Twój podpisany materiał jest już dostępny na stronie głównej dla członków grupy.

Członkowie grupy mogą tworzyć wydarzenia w grupie i zapraszać do udziału w nich innych członków grupy. Możesz dodawać pliki, filmy, zdjęcia. Grupa może być stworzona osobno dla każdej klasy, dzięki temu w uporządkowany i prosty sposób można zamieszczać materiały dydaktyczne dla wybranych grup  uczniów. Staraj się porządkować materiały na bieżąco oraz dobrze je opisywać tak, żeby uczniowie nie mieli problemu z ich lokalizacją.

Jak nauczyciel może ustrzec się przed pułapkami Facebooka?

Świat nauczycieli jest podzielony, jeżeli chodzi o ich aktywny udział w wirtualnym świecie serwisów społecznościowych. Oprócz grupy zwolenników wprowadzania nowych technologii i wykorzystania social media w edukacji, jest też spora grupa oponentów. Wielu nauczycieli twierdzi bowiem, że nic nie jest w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu z uczniem „twarzą w twarz”,  zwracają też uwagę na niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą utrata autorytetu nauczyciela i zdegradowania jego roli do zwykłego „kolegi” z Internetu. Przypominamy jednak, że nasza propozycja harmonijnie łączy korzystanie z serwisów internetowych z kontaktem na lekcji – i to jeszcze bardziej intensywnym, niż w przypadku lekcji prowadzonej metodą podawczą (jako wykład).

Serwisy społecznościowe zacierają znacząco granice między pracą, szkołą, a życiem prywatnym, łatwiej też o popełnienie wielu błędów komunikacyjnych i organizacyjnych. Można jednak łatwo zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami korzystania z nich. Dlatego zakładając konto na FB z myślą o zamieszczaniu tam materiałów edukacyjnych,  przestrzegaj kilku zasad:

  • Zachowaj swoją prywatność. Stwórz osobny profil nauczycielski tylko i wyłącznie na potrzeby kontaktów z uczniami. Unikniesz tym samym ingerowania w Twoje życie prywatne przez uczniów.
  • Porządkuj i organizuj. Na profilu należy założyć grupy dla poszczególnych klas i roczników. W ten sposób zarządzanie dużą ilością materiałów i informacji będzie proste i bardziej efektywne.
  • Nadawaj ton i kierunek, w jakim ma się rozwijać klasowy profil. Zachęcaj do dyskusji, angażuj, proponuj tematy, nie pozostawiaj go bez kontroli. Zachęcaj do interakcji i jej wymagaj.
  • Doceniaj uczniów oraz dziękuj za okazaną pomoc. Uczniowie powinni czuć się tam ważni i dowartościowani. Like zawsze pomaga!
  • W czasie lekcji rzeczywistej odwołuj się do materiałów zamieszczonych w serwisie, przenieś wirtualną dyskusję do klasy.
Skontaktuj się z nami!

Jeżeli masz jakieś pytania, możesz wysłać nam wiadomość e-mail, lub zadzwonić pod numer: XXX

Zmień kod na obrazku. captcha txt